Jak efektywnie wykorzystać okres studiów?

Okres studiowania to czas zarówno na zgłębianie i poszerzanie wiedzy i horyzontów, ale też poznawanie, doświadczanie i szukanie drogi zawodowej. Rynek pracy cały czas dynamicznie się zmienia. Z jednej strony poszerzają się możliwości na znalezienie pracy w innym mieście czy nawet kraju, ale z drugiej trzeba ciągle podążać za trendami, rozglądać się, co nowego rynek pracy może Ci dać i starać się do niego dostosować.

Dlatego też samo przygotowanie do wejścia na rynek pracy jest bardzo ważnym elementem w świadomym budowaniu przyszłej kariery. Postaram się pokazać, jak efektywnie wykorzystać czas studiów, abyś po zakończeniu edukacji miał poczucie, że jesteś na początku drogi do osiągnięcia w przyszłości zawodowego sukcesu.

Pierwsze poważne doświadczenia zawodowe – staże i praktyki

Od tych aktywności warto zacząć. I bynajmniej nie chodzi o to, aby je tylko zaliczyć przy minimalnym wysiłku, ale aby zdobyć praktyczne umiejętności, zobaczyć, jak wygląda praca w konkretnym środowisku, czy wykonywane czynności są ciekawe i czy dobrze się w nich czujesz. Podejdź więc do tematu poważnie i poszukaj praktyk zgodnych z dziedziną, z którą wiążesz zawodową przyszłość.

Aktywności na uczelni – koła naukowe, samorząd

Pamiętaj, że doświadczenie zawodowe można zdobywać na wiele różnych sposobów, m.in. angażując się w działania studenckie. Tam nie tylko rozwijasz wiele umiejętności, ale nawiązujesz kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości.

Targi pracy – pierwszy kontakt z pracodawcą

To wydarzenie, podczas którego masz możliwości na bezpośredni kontakt z Twoim potencjalnym pracodawcą oraz poznanie jego oczekiwań. Być może w ten sposób uda Ci się  znaleźć ciekawą ofertę stażu czy praktyk, a jeśli nawet nie, z pewnością poszerzysz swoją wiedzę o rynku pracy – o tym, gdzie możesz aplikować, jakie wymagania stawiają pracodawcy, a także nawiążesz wartościowe kontakty.

Dbanie o samorozwój – szkolenia i warsztaty

Korzystaj z dodatkowych szkoleń nie tylko związanych z dziedziną, którą studiujesz. Okres studiów to czas poznawania i odkrywanie siebie, to czas na rozwijanie tak zwanych miękkich umiejętności, jakże cenionych w kontekście rynku pracy. Na uczelni jest wiele możliwości, aby bezpłatnie skorzystać z różnych warsztatów, więc wygospodaruj przestrzeń między zajęciami i rozwijaj skrzydła.

Pamiętaj, że to tylko część aktywności, w które warto się angażować podczas studiów – jeśli chcesz dowiedzieć się o innych zapraszam do obejrzenia spotkania ze mną.

Autor
zdjęcie Magdaleny Kwak-Wójcik

Magdalena Kwak-Wójcik

Ukończyłam socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz doradztwo zawodowe na Politechnice Krakowskiej. Na co dzień pomagam studentom i absolwentom w przygotowaniu do swobodnego wejścia na rynek pracy, a jednocześnie wspieram ich rozwój zawodowy. W swojej pracy stawiam na indywidualne podejście do każdego, aby zainspirować i zmotywować do działania.

Dodatkowo jestem koordynatorką Tragów Pracy UJ, współpracuję z otoczeniem społeczno-gospodarczym organizując liczne wydarzenia dla studentów oraz prowadzę wykłady w ramach współpracy z Wydziałami.